(0) نفر 0
ورودی از خیابان و خانه

ورودی از خیابان و خانه


ورودی خانه مرزی است که حوزه خصوصی را از عمومی مشخص و جدا می‌کند. معمولا روشنایی کوچه‌ها و خیابان‌ها را تیر های چراغ برق که در فاصله مساوی از هم در تمام طول خیابان قرار داده شده‌اند، تامین می‌کنند.   ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۵ فروردین

ورودی از خیابان

ورودی خانه مرزی است که حوزه خصوصی را از عمومی مشخص و جدا می‌کند. معمولا روشنایی کوچه‌ها و خیابان‌ها را تیر های چراغ برق که در فاصله مساوی از هم در تمام طول خیابان قرار داده شده‌اند، تامین می‌کنند. روشنایی یکنواخت حاصل از چیدمان منظم آنها را نور هایی که نشان دهنده ورودی ساختمان‌ها هستند به هم می‌زنند. بهتر است برای تامین روشنایی ورودی‌ها از دو چراغ استفاده شود، زیرا تصویر یک مسیر را در ذهن تداعی و مهمانان را به آستانه در و عبور از آن دعوت می‌کنند.

از اهداف اصلی نور پردازی ورودی‌ها، تامین روشنایی کافی برای باز کردن قفل در، دیدن مسیر ورودی و تشخیص هر گونه مانع، پله یا اختلاف سطح است. معمولا در ساختمان‌های مدرن در یک طرف ورودی، دستگاه اف اف دوربین‌دار قرار دارد. بنابراین نور لازم برای تشخیص افراد پشت دوربین و همچنین محیط اطراف آن‌ها باید فراهم شود. اگر منبع نور تنها در یک سمت ورودی قرار گیرد بدن فرد در حال ورود به خانه تنها از یک طرف روشن می‌شود و روی سمت دیگر بدن او سایه تشکیل می‌شود. شخصی که در حال خروج از ساختمان است یا به استقبال او آمده، به سختی می‌تواند او راببیند و جزئیات چهره، لباس و وسایلی را که باخود حمل می‌کند تشخیص دهد.

 

 

ورودی خانه

چیدمان ورودی و کارهایی که افراد در آن انجام می‌دهند، وظایف روشنایی را تعیین می‌کنند. بعضی از این وظایف شامل تامین روشنایی برای کنترل بسته بودن در ورودی، مرتب کردن ظاهر خود در آینه هنگام ورود یا خروج، نگاه انداختن به پست رسیده (نامه، قبض، تبلیغات) و دیدن وسایل روی طاقچه یا کمد نزدیک در مانند کلید، کارت و .... است.

به طور خلاصه می‌توان دو راهکار متفاوت برای طراحی روشنایی فضای ورودی در نظر گرفت. در روش اول، روشنایی سطوح عمودی مد نظر قرار می‌گیرد و دو چزاغ در اطراف در ورودی نصب می‌شوند تا نور لازم برای نگاه کردن در آینه و برداشتن لباس از داخل کمد فراهم شود.

 

در روش دوم، روشنایی سطوح افقی به خصوص کف زمین مورد توجه قرار می‌گیرد. روشنایی باید روی تمام سطح زمین ، حتی قسمت‌هاب مجاور مرز بینن فضای ورودی و فضاهای داخلی دیگر پخش شود. بهتر است یک منبع نور جداگانه برای روشن کردن وسایل روی طاقچه یا هر مبلمان دیگری اختصاص داده شود زیرا این اشیا اغلب افعاد کوچکی دارند.

جدول 3-6: شدت روشنایی در ورودی داخل خانه

شدت روشنایی متوسط در ورودی داخل خانه

نوع فعالیت یا منطقه

شدت روشنایی افقی (lux)

شدت روشنایی عمودی (lux)

ورودی

100-20

120-180

طاقچه

80-150

50-100

کمد و رختکن

50-80

120-180

آینه

50-80

120-180

اشیا تزئینی

120-180

150-300

 

نظرات راجع به این مقاله

اولین  قبلی  0 ردیف  بعدی  آخر