(0) نفر 0
نورپردازی هتل ها و فضاهای تفریحی

نورپردازی هتل ها و فضاهای تفریحی


اولین وظیفه طراح روشنایی در نورپردازی فضاهای مهمان‌پذیر مانند هتل‌ها، متل‌ها، رستوران‌ها کافه‌ها، مشخص کردن نیازها و انتظارات کارکنان مجموعه و مشتریان و مهمانان آن است.   ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۵ فروردین

نورپردازی هتل ها و فضاهای تفریحی

اولین وظیفة طراح روشنایی در نورپردازی فضاهای مهمان‌پذیر مانند هتل‌ها، متل‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و...، شناختن و مشخص کردن نیازها و انتظارات کارکنان مجموعه و مشتریان و مهمانان آن است. هر د گروه باید قادر باشند تا محیط اطراف خود را به خوبی ببینند و آن را درک کنند تا بتوانند به راحتی به انجام وظایف خود بپردازند و یا در داخل فضا حرکت کنند و از آن لذت ببرند. در چنین فضاهایی تأثیری که نور بر روح  و روان مهمانان می گذارد بسیار پر اهمیت است. نور باید افراد را هدایت کند و با برقراری ارتباط بصری اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار دهد. نورپردازی باید در عین کاربردی بودن، جذاب باشد و آسایش مهمانان را تأمین کند.

 

 

علاوه بر اینها، طراحی روشنایی باید با طراحی معماری هماهنگ باشد. به طور کلی اهداف زیر باید در نورپردازی مراکز رفاهی تأمین شوند:

-هماهنگی با معماری و طراحی داخلی مجموعه

-ایجاد روشنایی با کیفیت خوب برای انجام کارهای چشمی

-کنترل انواع خیرگی

-تأمین شدت روشنایی کافی در کلیة فضاها

-بهینه سازی هزینه ها با توجه به هزینه های اولیه و نگهداری

-صرفه جویی در مصرف انرژی

در برخی از فضاهای مهمان پذیر در زمان های مختلف کارهای چشمی متفاوتی انجام می شود. سالن های چندمنظوره، برای مثال، برای برگزاری ضیافت ها، جلسات، کنفرانس ها، برنامه های آموزشی، نمایشگاه ها و سرگرمی استفاده می شوند. بدنی منظور سیستم روشنایی این سالنها باید قابل کنترل باشد و دارای سناریوهای نور پردازی مختلفی باشد تا بتواند نور مناسبی را برای کاربری های گوناگون ایجاد کند.

  

لابی محل خوش آمدگویی به مهمانان است و به عنوان کارت ویزیت یک هتل عمل میکند. در اینجا اولین دیدار با میزبان اتفاق می افتد. خوش آمدی دوستانه، معماری مناسب و روشنایی دلپذیر، ذهنیتی مثبت از نحوه میزبانی د رذهن مخاطبان به وجود می آورد. لابی معمولأ نشان دهنده کانسپت اصلی طراحی مجموعه است. عملکرد نمایشی لابی و تأثیر بصری که بر جای می گذارد بسیار مهم است. با استاده از نور پردازی تزئینی( چراغهای تزئینی و روشنایی تزئینی) باید منحصر به فرد بودن این فضا را به مهمانان نشان داد. نور باید بر معمای تأکید کند و با آن هماهنگ باشد و علاوه بر این روشنایی لازم برای انجام کارهای چشمی توسط پرسنل را فراهم نماید.

 

 لابی شامل قسمت های مختلفی مانند ورودی، پذیرش، سالن انتظار ، آسانسور و ... است که می توانند توسط نورپردازی تأکید و از یکدیگر تفکیک شوند. راهروی ورودی یک فضای گذربین محیط خارج و داخل است، از این رو شدت روشنایی آن باید با توجه به مقدار شدت روشنایی فضای داخلی و خارجی در هنگام روز و شب تعیین شود تا چشمزمان کافی برای سازگار شدن با محیط جدید را داشته باشد. روشنای این فضا باید خوشایند باشد و حس امنیت ایجادکند. درمکانهایی که از مانیتورها برای دادن اطلاعات استفاده می شود، باید از باز تابش غیر مستقیم نور چراغ ها، پنجره ها، یا سطوح دیگری که درخشندگی زیادی دارند در صفحه نمایش جلوگیری کرد.

در قسمت پذیرش کارهای چشمی زیادی انجام می شود بنابراین باید شدت روشنایی مناسبی برای انجام همة آنها فراهم شود. روشنایی این منطقه نیز باید متناسب با قسمت های دیگر باشد . در برخی از میزهای پذیرشی که در مقابلدر ورودی قرار دارند میدان دید اصلی پرسنلی که در پشت میز قرار دارند را سطح پنجره ها یا دیوارهای شیشه ای تشکیل می دهد. بسیار اتفاق می افتد که کارکنان مجبور هستند برگردند و از فضای پشت سرخود مدارک یا وسایل مورد نیاز را بردارند. در این موراد باید توجه داشت که درخشندگی سطح عمودی پشت سر آنها باید با درخشندگی پنجره های مقابل آنها متناسب باشد.

 

نظرات راجع به این مقاله

اولین  قبلی  0 ردیف  بعدی  آخر