(0) نفر 0
نورپردازی سطوح مختلف

نورپردازی سطوح مختلف


هدف از این نوع روشنایی خلق اتمسفر خاص و ایجاد ارتباط بصری و جلوه‌های زیبا است. در بیشتر مواقع این چراغ‌ها با معماری اذغام می‌شوند که براساس ظاهر و نوع نور به چند دسته تقسیم کرد.   ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۴ فروردین

روشنایی تزئینی:

هدف از این نوع روشنایی خلق اتمسفر خاص و ایجاد ارتباط بصری و جلوه‌های زیبا است. در بیشتر مواقع این چراغ‌ها با معماری اذغام می‌شوند. آن‌ها را می‌توان براساس ظاهر و نوع نوری که تولید می‌کنند به چهار دسته تقسیم کرد:

1ـ چراغ‌هایی که معمولاً شکل اهری جالب توجهی ندارند ولی نورهای مضمون‌دار یا نور دو طرفه، سه طرفه و .... و یا رنگی تولید می‌کنند. از ترکیب این نورها با هم می‌توان بافت خاصی ایجاد کرد و جلوه‌های بصری جالبی بوجود آورد.

 

2ـ نشانگرها: این چراغ‌ها دارای اندازه کوچکی هستند و توان کمی دارند. معمولاً به صورت توکار در دیوار و زمین یا به صورت روکار بر روی سطح دیوار در ارتفاع پایین نصب می‌شوند. از آن‌ها برای نشان دادن راه‌ها و مسیرها و مشخص کردن مرز بین فضاها و .... استفاده می‌شود.

3ـ نورهای خطی یا مخفی: این نورها معمولاً توسط نوارهای LED ایجاد می‌شوند که در حلقه‌های 3 تا 5 متری تولید می‌شوند و از آن‌ها برای روشن کردن جزئیات معماری مانند گوشه‌های سقف یا دیوار استفاده می‌کنند.

4ـ نورهای رنگی

 

زاویه تابش چراغ و کیفیت نور آن

زاویه تابش چراغ‌ها براساس نوع نور مورد نیاز در فضا انتخاب می‌شود. چراغ‌ها نور را به صورت متقارن یا نامتقارن در فضا پخش می‌‌کنند. نورهای متقارن را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

1. نورهای متقارن با زاویه باز

2. نورهای متقارن با زاویه باریک

برای نورپردازی محیطی از زاویه تابش باز و برای نورپردازی متمرکز از زاویه باریک استفاده می‌شود. نورهای متقران پخش، کنتراست و سایه‌های کمی در فضا ایجاد می‌کنند. آن‌ها اشیا را به طور یکنواخت روشن می‌کنند و باعث دو بعدی به نظر رسیدن آن‌ها می‌شوند. این  نوع نورپردازی به خاطر یکنواختی زیاد و تولید نور ملایم حائز اهمیت است. نورهای متمرکز کنتراست زیاد و سایه‌های شدید ایجاد می‌کنند و برای تأکید ب شکل و بافت سطوح و حجم اجسام به کار می‌روند. نور پخش می‌تواند به عنوان پس زمینه برای نور متمرکز استفاده شود.

 

 نور نامتقارن معمولاً برای ایجاد نور یکنواخت روی سطوح عمومی به کار می‌رود. ولی می‌توان از آن برای روشن  کردن سقف و کف زمین نیز استفاده کرد. چراغ‌های دارای منحنی نامتقارن که برای روشن کردن سطوح عمودی به کار می‌روند را اصطلاحاً دیوارتاب می‌نامند. نور حاصل از این چراغ‌ها سرتاسر ارتفاع دیوار را به صورت کاملاً همگن روشن می‌کند. سطوح به صورت یکپارچه و عاری از هر گونه بافت نوری حاصل از مخروط‌ها یا هاله‌های نور چراغ‌ها و .... دیده می‌شوند.

 

نورپردازی سطوح افقی و عمودی

روشن کردن سطوح افقی، اغلب به منظور تأمین روشنایی لازم برای کارکردهای چشمی است. در قوانین و استانداردهای روشنایی به شدت روشنایی روی سطوح افقی توجه زیادی شده است و بیشتر جنبه عملکردی و کاربردی آن‌ها اهمیت دارد. برای مثال نور لازم در ادارت یا مدارس با ایجاد نور یکنواخت روی سطوح افقی میزها تأمین می‌شود. نور عمودی در این حالت به طور عمده توسط نور بازتاب شده از سطوح افقی میزها حاصل می‌شود. روشنایی سطوح عمودی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بیشتر میدان دید ما را این سطوح تشکیل می‌دهند. به همین دلیل روشنایی سطوح عمودی حتی اگر به کارکردهای چشمی مانند نورپردازی قفسه‌ها، یا تابلوها و .... اختصاصا نداشته باشند نباید نادیده انگاشته شود.

 

 

نظرات راجع به این مقاله

اولین  قبلی  0 ردیف  بعدی  آخر