(0) نفر 0
شناسایی منبع های نور

شناسایی منبع های نور


ویژگی‌های ظاهری: منبع‌های نورشکل‌های متنوعی دارند. ولی می‌توان آن‌ها را به سه دسته اصلی: نقطه‌ای مانند هالوژن یا LED، خطی مانند فلورسنت یا نوارهای LED، سطحی تقسیم کرد.   ۱۳۹۷ شنبه ۱۱ فروردین

منابع نوری:

یکی از وظایف اصلی طراحان روشنایی، تعیین منابع نوری مورد نیاز پروژه است. انتخاب درست منابع نوری در طراحی روشنایی بسیار اهمیت دارد زیا ر نتیجه کار تاثیر زیادی می گذارد. در نتیجه طراحان باید شناخت کافی از ویژگی ها و انواع منابع نوری داشته باشند. انتخابمنبع نور مناسب بر اساس ابعاد و کاربری فضا، کانسپت طراحی و هم چنین ویژگی چراغ هایی که به کار برده می شوند صورت می گیرد.

ویژگی‌های ظاهری:

منبع‌های نورشکل‌های متنوعی دارند. ولی می‌توان آن‌ها را به سه دسته اصلی: نقطه‌ای مانند هالوژن یا LED، خطی مانند فلورسنت یا نوارهای LED، سطحی مانند (Organic Light Emitting Diodes) OLED تقسیم کرد. منابع نوری نقطه‌ای کوچک را می‌توان به دو نوع ساده و رفلکتوردار نیز تقسیم کرد. دیگر تفاوت‌های ظاهری لامپ‌ها مربوط به اندازه، شکل و جنس حباب و کلاهک آن‌ها می‌شود. معمولاً با افزایش توان الکتریکی لامپ‌ها اندازه آن‌ها بزرگ‌تر می‌شود.

کدهای شناسایی کلاهک لامپ‌ها: به طور کلی هر کلاهک با یک کد شناسایی، شامل یک یا چند حرف لاتین و تعدادیی ارقام مشخص می‌شود. کدهای شناسایی، مشخصاتی را که از نظر قابلیت تعویض‌پذیری و قرارگیری صحیح کلاهک‌ها در سرپیچ‌های مربوطه ضروری هستند، به اختصار نشان می‌دهند. برخی از انواع کلاهک‌ها عبارتند از: B15، E27، G13.

 

عددی که به دنبال حروف می‌آید:

ـ در کلاهک‌های نوع E، بزرگ‌ترین قطر خارجی رزوه کلاهک

ـ در کلاهک‌های نوع B، قطر پوسته کلاهک

ـ در نوع G، فاصله شاخک‌ها (در کلاهک با دو شاخک، فاصله بین مراکز دو شاخک مانند G13 را برحسب میلی‌متر نشان می‌دهد.

 

ویژگی‌های الکتریکی و فیزیکی:

این خصوصیات مصرف انرژی، طول عمر و نحوه راه‌اندازی لامپ‌ها را نشان می‌دهند. در نمودار زیر برخی از این ویژگی‌ها ذکر شده‌اند.

 

توجه به این نکات در هنگام انتخاب لامپ مناسب برای کاربردهای مختلف ضروری است. برای مثال استفاده از لامپ‌هایی که روشن شدن آن‌ها به زمان نیاز دارد در مکان‌های خصوصی مناسب نیست و اغلب در مکان‌های عمومی و فضاهای خارجی به کار برده می‌شوند و یا لامپ‌هایی که طول عمر کمی دارند نباید در مکان‌هایی که ارتفاع نصب چراغ‌ها بلند است به کار روند زیرا تعویض آن‌ها مشکل است. توجه به افت شار نوری لامپ‌ها در طول زمان این امکان را می‌دهد که بتوان زمان‌بندی مناسبی برای تعویض و نگهداری لامپ‌ها ارائه داد. تمیز کردن دوره‌ای چراغ‌ها در مکان‌های پر گرد و غبار می‌تواند تأثیر زیادی در جلوگیری از افت شار نوری سیستم روشنایی داشته باشد.

 

نظرات راجع به این مقاله

اولین  قبلی  0 ردیف  بعدی  آخر