طراحی با نور پشت ویترین

سالن عرضه محصولات و ویترین

سالن عرضه محصولات

امروزه ترجیح داده می‌شود که فضاهای نمایشگاهی به جای نور یکنواخت دارای کنتراست روشنایی بیشتری باشند که این امر با استفاده از چراغ‌ها و لامپ‌های رفلکتوردار که نور را درجهات خاصی منتشر می‌کنند میسر است. طراحان نور با ترکیب نور محیطی و نور تاکیدی استفاده شده برای محصولات و ایجاد تفاوت روشنایی بین اشیا و پس زمینه آنها توجه بینندگان را به اشیا جلب، و بر آنها تاکید می‌کنند. باید توجه داشت هر چه جزییات اشیا کوجکتر باشند به شدت روشنایی بیشتری نیاز است. برای مثال اگر در فروشگاه‌های لباس حداقل شدت روشنایی 500 لوکس در نظر گرفته شود این مقدار در جواهر فروشی ها به حداقل 2000 لوکس افزایش می‌یابد.

حداقل شدت روشنایی مورد نیاز برای فضاهای رفت و آمد در فروشگاه‌های لباس برای تامین ایمنی 150 تا 200 لوکس در نظر گرفته می‌شود. نسبت حداقل شدت روشنایی اشیا به محیط پیرامون برای آنکه تاکید بر اشیا به خوبی حس شود 3 به 1 است. با افزایش کنتراست، اشیا کم کم از زمینه و محیط اطراف خود جدا می‌شوند و فضا حالت تئاتر گونه پیدا می‌کند. افزایش کنتراست را می توان از طریق اختلاف رنگ و درخشندگی سطوحی که زمینه اشیا یا نقاط کانونی طرح هستند به وجود ‌آورد. نور پردازی یکنواخت سطوح عمودی مانند دیوار‌ها، قفسه‌ها و ... باعث می‌شود که فضای فروشگاه‌ روشن‌تر به نظر رسد و جهت‌یابی در آن راحت‌تر شود.

 

ویترین

ویترین

ویترین‌ها وظیفه جلب توجه افراد و دعوت آنها به بازدی از داخل فروشگاه را به عهده دارند. عابران پیاده، رانندگان اتومبیل‌های متوقف در ترافیک پشت چراغ قرمز، و مسافران وسایل حمل و نقل عمومی، ‌ ویترین‌ مغازه‌ها را در خیابان در کنار هم بدون توجه خاصی از زیر نظر می‌گذارنند. ایجاد جذابیت و جلب توجه، برانگیختن حس کنجکاوی، میل به داشتن چیزی هر چند کوچک، باید در کمتر از چند لحظه اتفاق بیفتد و اطلاعات واضحی در مورد آن همراه با حس هیجان به سرعت به ببیننده انتقال یابد و تاثیر بصری بسیار قوی و برق آسایی در ذهنش بر جا بگذارد.

فاصله بین‌ ویترین‌ها و مسیر رفت و آمد ببینده را می‌توان در دو مقیاس در نظر گرفت: در حالت اول این فاصله زیا است و ببیننده ممکن است چند تا ده‌ها متر از ویترین‌ دور باشد. در این حالت ویترین‌ها در میدان دید جانبی لفرلد قرار دارند و غالبا زاویه دید افراد به آنها به صورت مایل است و ایجاد روشنایی زیاد در گوشه‌های ویترین برای خیره کردن این نگاه‌ها می‌تواند مفید واقع شود. در حالت دوم خریدار در مقابل ویترین ایستاده است و فاصله او با اشیا داخل ویترین معمولا از 2 متر تجاوز نمی‌کند. ویترین میدان دید اصلی او را تشکیل می‌دهد و زاویه نگاه او به ویترین مستقیم است. مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که نگاه انسان پس از خیره شدن به شی‌ء مورد علاقه، اول به سمت اشیایی که در سمت راست او واقع شده‌اند، سپس به سمت اشیای سمت چپ معطوف می‌شودو در نهایت اشیا واقع در پایین میدان دید و روبرو توجه او را جلب می‌کنند. با ایجاد اختلاف روشنایی در میدان دید می‌توان از این گرایش طبیعی حرکت چشم در جهت خواست خود استفاده، یا با آن مبارزه کرد.

 

نورپردازی ویترین

نور طبیعی روز

مشکل اصلی نور پردازی ویترین­هایی که در خیابان واقع شده‌اند، نور پردازی آنها در روز است. به خصوص اگر نور خورشید مستقیم در آنها بتابد. شدت روشنایی بسیار زیاد روز (چندین هزارلوکس) تاثیر هرگونه خلاقیت طراح نور را از بین می‌برد. بازتاب شدید نور روز روی شیشه ویترین‌ها مانع از دید داخل آنها می‌شود. همچنین مقدار زیاد اشعه فرابنفش که در نور روز وجود دارد به مرور زمان می‌تواند به بعضی محصولات حساس به نور داخل ویترین‌ها آسیب برساند. بهترین راه حل در جایی که امکانش وجود دارد نصب سایبان است. راه دیگر استفاده از شیشه‌هایی است که بازتاب نور را کاهش می‌دهند. در هنگام روز باید شدت روشنایی داخل ویترین بیشتر از شب باشد تا از خاصیت آینه ای شیشه‌ها کاسته شود. در نظر گرفتن سیستم کنترلی که شدت روشنایی داخل ویترین‌ها را با روشنایی روز تنظیم کاربسیار مفید خواهد بود.

برای تعیین شدت روشنایی ویترین‌ها تجربه و تحلیل محیط اطراف آنها بسیار مهم است. اگر ویترین در خیابان اصلی قرار دارد و اطراف آن مغازه‌های دیگری با ویترین‌های پر نور وجود دارند. به ناچار باید سطح روشنایی ویترین هم تراز با آنها انتخاب شود.