(0) نفر 0
روشنایی سطوح مختلف

روشنایی سطوح مختلف


تأمین روشنایی سطوح یکی از وظایف اصلی و رایج نورپردازی است. رعایت معیارهای کمّی نورپردازی مانند مقدار شدت روشنایی و سکنواختی آن از اهمیت زیادی برخوردار است.   ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۴ فروردین

سطح افقی کارکرد چشمی:

تأمین روشنایی سطوح افقی یکی از وظایف اصلی و رایج نورپردازی است. اغلب سطوح کارکردهای چشمی مانند میزهای کار و مسیرهای رفت و آمد که در قوانین نورپردازی به آن‌ها اشاره شده، در این دسته قرار می‌گیرند. رعایت معیارهای کمّی نورپردازی مانند مقدار شدت روشنایی و سکنواختی آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

 در محیط‌های کاری، علاوه بر نور محیط باید نور وظیفه‌ای برای میزهای کار تأمین شود. با کاهش نور محیطی و استفاده از نور تأکیدی برای نور وظیفه‌ای می‌توان در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد. استفاده همزمان از نور مستقیم و غیرمستقیم باعث ایجاد آرامش بصری می‌شود. اگر شدت نور بازتاب شده از سطوح و اشیا زیاد باشد خیرگی غیرمستقیم ایجاد می‌کنند اجتناب کرد. نورپردازی غیرمستقیم، خیرگی غیرمستقیم را کاهش می‌دهد.

 

روشنایی سطح زمین:

یکی از روش‌های بسیار متداول برای تأمین روشنایی سطح زمین در محی‌های داخلی، استفاده از فروتاب‌ها است. نور حاصل از فروتاب‌ها روشنایی یکنواخت ایجاد می‌کند. در فضای داخلی فاصل فروتاب‌ها از دیوار باید نصف فاصله آن‌ها از هم باشد فاصله بین فروتاب‌ها بستگی به زاویه تابش آن‌ها و ارتفاع محیط دارد. در گوشه‌های اتاق، فروتاب‌ها باید روی خطی با زاویه 45 درجه نسبت به دو ضلع اتاق نصب شوند تا هاله نورشان روی دیوارها مشابه باشد. روش دیگر برای روشن کردن کف زمین، استفاده از چراغ‌ها دیواری با نور نامتقارن است. این شیوه در محیط‌های داخلی اغلب برای روشنایی پله‌ها به کار می‌رود و در سایر فضاها بیشتر جنبع تکمیلی دارد زیرا این چراغ‌ها روشنایی کمی تولید می‌کنند و به همین علت در فضای خارجی کاربرد بیشتری دارند. این چراغ‌ها جنس و بافت سطح زمین را به خوبی نمایان می‌کنند.

 

 برای روشنایی سطح زمین در فضاهای باز از چراغ‌های پایه بلند یا بولاردها هم استفاده می‌شود. استفاده از بولاردهای کوتاه از خیرگی مستقیم جلوگیری و آسایش بصری ایجاد می‌کند.

 جهت مشاهده و خرید چراغ های مناسب فضای باز اینجا کلیک کنید.

  

روشنایی سطوح عمودی:

نورپردازی سطح عمودی دیوارها با اهداف گوناگونی انجام می‌شود. از وظایف اصلی نورپردازی عمودی، تأمین روشنایی برای کارکردهای بصری عمودی مانند تخته سیاه، تبلیغات، تابلوها و ... است. همچنیین از آن برای ایجاد جلوه‌های بصری و تأکید بر ساختار معماری فضا استفاده می‌شود. گاهی نیز برای روشن کردن خود دیوار، به منظور تأکید بر آن به عنوان عنصر تعیین کننده محدوده فضا به کار می‌رود و نور بازتاب شده از سطح دیوار، نور غیرمستیم محیطی در فضا ایجاد می‌کند.

 

 معمولاً برای نورپردازی یکنواخت دیوارها از چراغ‌های نقطه‌ای یا خطی دیوارتاب استفاده می‌شود. منحنی پخش نور دیوارتاب‌ها نامتقارن است و ویژگی اصلی آن‌هاتولید نور یکنواخت روی سطح دیوار است. فروتاب‌های دیوارتاب، چراغ‌هایی هستند که قسمتی از نور خود را به صورت یکنواخت به سمت دیوار و قسمتی از آن را به سمت زمین می‌تابانند؛ برای داشتن نور بسیار یکنواخت روش دیوار، باید از نورهای خطی استفاده کند.

 

 

نظرات راجع به این مقاله

اولین  قبلی  0 ردیف  بعدی  آخر