(0) نفر 0
درجه حفاظت، بازپخش نور و فتومتری

درجه حفاظت، بازپخش نور و فتومتری


میزان حفاظت چراغ‌ها در برابر نفوذ اشیا خارجی نظیر حشرات و گرد و غبار و آب را نشان می‌دهد که شامل حروف IP و در ادامه یک کد دو رقمی است.   ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۳ آبان

درجه حفاظت (IP Ingress Protetion):

میزان حفاظت چراغ‌ها در برابر نفوذ اشیا خارجی نظیر حشرات و گرد و غبار و آب را نشان می‌دهد. این درجه را کارخانه سازنده تعیین می‌کند که شامل حروف IP و در ادامه یک کد دو رقمی است. رقم اول نشان دهنده میزان حفاظت در برابر نفوذ اشیا خارجی جامد (جدول 2ـ3) و رقم دوم میزان حفاظت در برابر آب (جدول 2ـ3) است. هر چه این ارقام بالاتر باشند درجه حفاظت چراغ بالاتر است.

 

 درجه حفاظت IP برای چراغ‌های واقع در محیط بیرون یا محیط داخلی با رطوبت یا گردو غبار زیاد، از اهمیت بیشتری برخوردار اسست. هنگامی که درجه حفاظت IP فقط مربوط به اجسام جامد یا فقط مایع باشد حرف x جایگزین عدد دیگر می‌شود. برای مثال، مورد یک چراغ رومیزی، ایمنی ایجاب می‌کند طراحی چراغ به گونه‌ای باشد که انگشت نتواند وارد آن شود و در معرض المان‌های با ولتاژ بالا قرار گیرد. بنابراین درجه حفاظت IP باد حداقل برابر IP2X باشد.

در سوله‌های صنعتی که گرد و غبار و رطوبت دارند، بهتر است از چراغ‌های با درجه حفاظت IP65 استفاده شود تا هیچ گرد و غبار و رطوبتی وارد آن‌ها نشود و کمتر به تمیز شدن نیاز داشته باشند و از سرعت افت شار نوری آن‌ها کاسته شود.

 

 بازپخش نور:

کاربرد اصلی چراغ‌ها، بازپخش نور لامپ‌ها و هدایت آن در جهات معین است. لامپ‌ها نور خود را تقریباً در تمام جهات یکسان می‌تابانند، به همین دلیل فقط مقدار کمی از آن در جهت مناسب و مورد نیاز پخش می‌شود. بنابراین لازم است نحوه پخش نور را تغییر دهیم و منحنی جدیدی از توزیع شدت نور ایجاد کنیم. در واقع چراغ‌ها از طریق سیستم‌های اپتیکی‌شان (رفلکتورها و عدسی‌ها و ...) با متمرکز ساختن نور در جهات مشخص و سد، یا محدود کردن کامل آن در جهات دیگر، منحنی پخش نور جدیدی تولید می‌کنند. 

 فتومتری:

نمایش هندسی نحوه پخش شدت نور فتومتری نام دارد که معمولاً با دو خط منحنی شکل به نام منحنی فتومتریک نشان داده می‌شوند که برش‌هایی از شکل سه بعدی نحوه پخش نور هستند. این منحنی‌ها به وسیله‌ی دستگاهی به نام گونیوفتومتر که شدت نور را در جهات مختلف اندازه‌گیری می‌کند به دست می‌آید. شرکت‌های سازنده وطیفه دارند اطلاعات مربوط به فتومتری را فراهم کنند و در اختیار کاربران قرار دهند.

 

از فایل‌های دیجیتالی فتومتری که معمولاً در فرمت les و Ldt وجود دارند، در نرم‌افزارهای نورپردازی برای شبیه سازی و به دست آوردن شدت روشنایی و دیگر اطلاعات مورد نیاز استفاده می‌شود.

 

 

نظرات راجع به این مقاله

اولین  قبلی  0 ردیف  بعدی  آخر