(0) نفر 0
حفاظت مکانیکی، الکتریکی و حرارتی

حفاظت مکانیکی، الکتریکی و حرارتی


چراغ‌ها در مقابل آسیب‌های ناشی از ضربه، شوک، ارتعاشات و دیگر تنش‌های مکانیکی با ریشه‌ها و علل مختلف، از منبع نور محافظت می‌کنند.   ۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد

حفاظت مکانیکی:

چراغ‌ها در مقابل آسیب‌های ناشی از ضربه، شوک، ارتعاشات و دیگر تنش‌های مکانیکی با ریشه‌ها و علل مختلف، از منبع نور محافظت می‌کنند. در محیط‌های بیرون، باید مقاومت چراغ‌ها در برابر عوامل دیگری مانند خوردگی ناشی از قطرات باران، زنگ‌زدگی، واکنش شیمیایی با ذرات مایع و جامد پراکنده در هوا که موجب رسوب و تخریب منبع نور می‌شوند نیز در نظر گرفته شود.

  

حفاظت الکتریکی:

چراغ‌ها براساس نوع حفاظت الکتریکی به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

ـ چراغ کلاس O: چراغ فاقد سیستم ایمنی، و بنابراین در شرایط خاصی قابل استفاده است و فقط از نظر تئوری دارای اهمیت است و کاربرد دیگری ندارد.

ـ چراغ کلاس I: حفاظت توسط زمین (سیم ارت) انجام می‌شود. مدار الکتریکی باید به دستگاهی متصل باشد تا در صورت بروز مشکل، جریان برق به طور خودکار قطع شود و از صدمه دیدن سیم‌ها و دیگر تأسیسات الکتریکی جلوگیری کند.

ـ چراغ کلاس II: این دسته را حفاظت توسط عایق کاری می‌نامند. علاوه بر لایه اولیه عایق که همه دستگاه‌های الکتریکی دارند، یک لایه ثانویه عایق نیز اضافه می‌شود که حتی اگر لایه اول آسیب ببیند خطر برق گرفتگی را از بین می‌برد.

چراغ کلاس III: این دسته را حفاظت توسط ولتاژ کم می‌نامند. در این روش، از ولتاژهای کم تر از 50 ولت که برای انسان خطرناک نیست استفاده می‌شود. لامپ‌های هالوژن 12 ولت از این نوع هستند.

 

چراغ‌هایی که در فضای خارج به کار می‌روند، معمولاً دارای سیستم ایمنی از نوع اول یا دوم هستند. برای فضای شهری، حفاظت الکتریکی توسط عایق کاری ترجیح دارد زیرا دیگر به سیم ارت نیاز نیست.

 حفاظت حرارتی:

لامپ‌ها بیشتر انرژی الکتریکی را به انرژی حراراتی تبدیل می‌کنند. این انرژی از طریق هوای اطراف، و سوکت نگهدارنده سرپیچ لامپ، پراکنده می‌شود. بالاست‌ها و ترانسفورماتورها نیز دیگر عوامل تولید انرژی حراراتی هستند.

انرژی حرارتی به وجود آمده از لامپ‌ها و سیستم تغذیه الکتریکی آن‌ها باعث ایجاد یک رژیم حرارتی در چراغ‌ها می‌شود که شدت آن بستگی به نوع و توان الکتریکی منبع نور دارد. این رژیم حرارتی باید بررسی و کنترل شود تا مانع خراب شدن سریع قسمت‌های مکانیکی و الکتریکی لامپ و چراغ، کاهش بهره نوری، کاهش طول عمر و بد کار کردن لامپ‌ها شود. این مشکلات عموماً وقتی به وجود می آید که انرژی گرمایی از طریق تهویه مناسب به بیرون از چراغ هدایت نمی‌شود.

 

برای مثال، لامپ‌های هالوژن عموماً داخل طاقچه‌ها یا قوس‌ها طوری قرار می‌گیرند که فضای پشت آن هیچ راهی برای تبادل حرارت ندارد و در نتیجه دمای لامپ هنگام روشن بودن بالا می‌شود که تأثیر زیادی بر کاهش طول عمر لامپ دارد. فضای اطراف چراغ‌ها باید چنان باشد که هوای گرم خارج شده بتواند جریان یابد و از آن محیط خارج شود. همچنین، چراغ‌ها باید از مصرف‌کننده‌ها در مقابل خطرات احتمالی سوختگی محافظت کنند و از تماس اعضای بدن (دست و پا) با قسمت‌هایی از چراغ که دمای بالا دارند جلوگیری کنند. در بعضی از چراغ‌ها مانند چراغ‌های رومیزی که جهت‌شان با دست قابل تنظیم است یا چراغ‌های دفنی این مسئله بسیار اهمیت دارد.

 

نظرات راجع به این مقاله

اولین  قبلی  0 ردیف  بعدی  آخر