(0) نفر 0
تقسیم بندی فضاهای داخلی

تقسیم بندی فضاهای داخلی


فضاهای داخلی را می توان به سه گونه کلأ محیطی تقسیم کرد که در هر گروه یکی از اهداف یا وظایف کاربردی، تکنیکی یا زیبایی شناختی نورپردازی بر عملکرد های دیگر آن ارجحیت دارد.   ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۵ فروردین

 نورپردازی فضاهای داخلی

به طور کلی فضاهای داخلی را می توان به سه گونه کلأ محیطی تقسیم کرد که در هر گروه یکی از اهداف یا وظایف کاربردی، تکنیکی یا زیبایی شناختی نورپردازی بر عملکرد های دیگر آن ارجحیت دارد.

محیط های مسکونی، رستوران ها، هتل ها:  به طور کلی خانه ها و فضاهای عمومی که عملکرد اصلی شان پذیرش مهمان است و فعالیت هایی مثل غذا خوردن، آشامیدن، معاشرت با دیگران یا استراحت در آنها انجام می شود، در این گروه قرار می گیرند. در این فضاها نور باید حس آسایش، لذت و نشاط ایجادکند و به همین علت توجه به عملکرد زیبایی شناختی نور از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

 

محیط های تجاری و نمایشگاهی: فضاهایی مانند فروشگاه ها، مغازه ها، نمایشگاه ها، گالری ها و حتی موزه ها در این گروه قرار می گیرند. در همة این فضاها اشیایی برای فروش یا تماشا در معرض دید عموم قرار می گیرند. نور باید توجه افراد را به این اشیا جلب، و با استفاده از روش های تکنیکی، بر انها تأکید کند. وظیفه نور پردازی در نمایش اشیا، گاه ارائه تصویر واقعی و کمک به درک بهتر فرم و خصوصیات، و گاهه ارائه تصویری غیرواقعی، اما جذاب از آنها است.

 

 

محیط های کار و دفاتر اداری: فضاهایی که فرآیند تولید، پشتیبانی، سرویس دهی به افراد یا فعالتهایی از این قبیل در آنها صورت می گیرد مانند کارگاه ها، کارخانه ها، دفاتر اداری، بانک ها، کتابخانه ها، مکانهای اموزشی و ... جزو این گروه قلمداد می شوند. در این محیط ها اولویت با عملکرد کاربردی نور و توجه به قوانین ارگونومی و تأمین روشنایی کافی برای انجام کارهای چشمی است. سپس عملکردهای دیگر نور مانند ارتباط، و هدایت بصری و ... به خصوص در محیط هایی که کارمندان در ارتباط مستقیم با مشتری هستند مورد توجه قرار می گیرد.

 

 بسیاری از محیط های عمومی مانند سالن های کنسرت و تئاتر، فرودگاه ها، ایستگاه های قطار، بیمارستان ها و... شامل مجموعه ای از فضاهای پذیرایی مانند سالن های انتظار، رستوران و ...، فضاهای اداری مانند مدیریت، اتاق کنترل و ... ، فضاهای نمایشی مانند فروشگاه ها و غرفه ها هستند. باوجود آن که برخی از این فضاها کاربری یکسانی دارند ولی بسته به نوع فضا نیازهای متفاوتی دارند. برای مثال در سالن های انتظار تالار ها توجه به پارامتر محیط بصری و در سالن های انتظار فرودگاه ها تأمین آسایش بصری اهمیت بیشتری دارد. از این روشیوه نورپردازی یک سالن انتظار برای ورود به کنسرت بسیار متفاوت از سالن های انتظار در فرودگاه است. از سوی دیگر نورپردازی سالن های چند منظوره که برای برگزاری سمینار، کنفرانس، تئاتر، کنسرت و... استفاده می شوند باتوجه به ابعاد و ظرفیت آنها متفاوت است. برخی دیگر از فضاها مانند صحنة تئاتر و یا اتاق های عمل در بیمارستانها تجهیزات نورپردازی خاص خود را طلب می نمایند. در مکان های عمومی توجه به استانداردها و قوانین نورپردازی و تأمین روشنایی اضطراری و ایمنی اهمیت زیادی دارد و باعث جلوگیری از وقوع پیشامدهای ناگوار می شود.

 

 

نظرات راجع به این مقاله

اولین  قبلی  0 ردیف  بعدی  آخر