(0) نفر 0
تجهیزات جانبی لامپ‌ها

تجهیزات جانبی لامپ‌ها


بسیاری از لامپ‌ها را نمی‌توان به صورت مستقیم از شبکه برق سراسری تغذیه کرد و برای راه‌اندازی آن‌ها وسایل کمکی مثل ترانسفورماتور، بالاست، درایور، راه‌انداز نیاز است.   ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۴ فروردین

ترانسفورماتور:

برای تغذیه لامپ‌های ولتاژ پایین مانند هالوژن به شبکه، از ترانسفورماتور مغناطیسی یا الکترونیکی برای کاهش ولتاژ شبکه به سطح ولتاژ لامپ، استفاده می‌شود. ترانسفورماتورهای مغناطیسی شامل دو سیم پیچ اولیه و ثانویه هستند که دور یک هسته فلزی پیچیده شده‌اند. ترانسفورماتور می‌تواند با یک قاب فلزی محافظ بیرونی یا بدون آن عرضه شود. در اغلب موارد برای هر لامپ یک ترانس مغناطیسی متناسب با توان آن قرار داده می‌شود.

 

 با وجود این، در برخی موارد، مثلاً وقتی سقف کاذب، یا امکان قرار دادن یک ترانس برای هر لامپ وجود ندارد، ترجیح دارد که از ییک ترانسفورماتور کاهنده بزرگ استفادهف و همه لامپ‌ها به صورت موازی به خروجی این ترانس وصل شوند. با این روش، از تعداد ترانسفورماتورها کاسته می‌شود ولی فاصله زیاد بین ترانس و لامپ‌ها باعث ولتاژی کم‌تر از حد نیاز به دو سر لامپ برسد. در نتیجه توان مصرفی و شار نوری لامپ کاهش می‌یابد، ضمن این که اتلاف حرارتی در سیم رابط باعث گرم شدن سیم و احتمال آتش سوزی می‌شوذ. در ترانسفورماتورهای الکترونیکی، به جای سیم‌پیچ و هسته مغناطیسی، از یک مدار الکترونیکی برای کاهش سطح ولتاژ استفاده می‌شود. در ترانس‌های الکترونیکی، امکان اتصال چند لامپ به صورت موازی به آن‌ها وجود دارد، بدون این که ولتاژ ثانویه لامپ تغییرات قابل توجهی داشته باشد.

 

خازن تصحیح ضریب قدرت:

یکی از عوارض جانبی استفاده از اندوکتانس برای محدود کردن جریان این است که جریان از ولتاژ عقب می‌افتد، که به جریان پس فاز موسوم است. اصلاح این امر به وسیله قرار دادن خازن‌هایی در مدار، یا در یک محل مرکزی و یا نصب آن در خود چراغ، تحقق می‌یابد. خازن، باعث پیش افتادن جریان نسبت به ولتاژ می‌شود. به وسیله انتخاب خازن با ظرفیت مناسب، اثر پس فاز کردن بالاست تقریباً به وسیله اثر پیش‌فاز کردن خازن‌ها متوازن می‌شود.

  

 

 

راه‌انداز تخلیه روشن (استارتر):

از این وسیله به همراه بالاست در مدار لامپ فلورسنت استفاده می‌شود و به صورت موازی با لامپ وصل می‌شود. امروزه هم به دو صورت مغناطیسی و هم الکترونیکی تولید می‌شود. وظیفه آن تولید ولتاژ زیاد برای شروع تخلیه گازی در لامپ است. کیفیت کلیدهای راه‌انداز تخلیه روشن بسیار حائز اهمیت است، زیرا که عملکرد ضعیف آن‌ها باعث خرابی زودرس لامپ و یا راه‌اندازی کُند لامپ می‌شود.

 

جرقه زن: برای راه‌اندازی لامپ‌های متال هالید و لامپ‌های بخار سدیم، به جای راه‌انداز از وسیله دیگری به نام جرقه زد استفاده می‌شود. جرقه زن از تعدادی المان الکترونیکی تشکیل شده و وظیفه آن تولید ولتاژ زیاد در لحظه راه‌اندازی است.

 

 درایور:

منبع انرژی برای تغذیه LED است که با استفاده از یک مدار الکترونیک نه تنها ولتاژ را کم کرده بلکه آن را به DC (جریان مستقیم) تبدیل می‌کند. درایور هم چنین سطح ولتاژ و میزان عبور جریان الکتریکی را با دقت بسیار زیاد تأمین می‌کند.

 

 

 

بالاست مغناطیسی:

هنگامی که جریان از میان گازی عبور می‌کند جریان در گاز کم شده و جریان بیشتری اجازه عبور می‌یابد و تا زمانی که لامپ به کلی خراب نشود، به طور مداوم افزایش می‌یابد. بنابراین همه لامپ‌های تخلیه‌ای نیاز به وسیله‌ای دارند که جریان عبوری از لامپ را به مقدار طراحی شده، محدود نماید.

در مورد اکثر لامپ‌های متصل به جریان متناوب، این امر با اتصال یک اندوکتانس (که به نام بالاست یاچوک شناخته می‌شود) به صورت سری یا لامپ تحقق می‌یابد.

 

ویژگی‌های بالاست مغناطیسی:

·        قیمت پاییین و تکنولوژی ساخت آسان

·        توان تلفانی بالا

·        وزن زیاد

·        عدم تنظیم ولتاژ دو سر لامپ

·        ضریب توان پایین (اگر خازن تصحیح ضریب قدرت نصب نشود)

·        نیاز به تعداد قطعات زیاد در داخل چراغ، انتشار نویز صوتی در محیط (در صورت از بین رفتن عایق ورقه‌ها)

·        تأثیرگذاری تغییرات ولتاژ شبکه روی عملکرد لامپ

 

 بالاست الکترونیکی:

این بالاست از قطعات الکترونیکی درست شده است و نیازی به راه‌انداز و خازن ندارد. برخی از بالاست‌های الکترونیکی می‌توانند چند لامپ را به طور همزمان روشن کنند. این بالاست‌ها در حالت کلی به نوع سری و موازی تقسیم می‌شوند. در حالت‌ سری، اگر لامپی از مدار خارج شود دهمه لامپ‌ها خاموش می‌شوند. مزیت این بالاست‌ها در این است که پیش از روشن شدن، جریان پیش گرم کننده به میزان کنترل شده‌ای در لامپ‌ها جاری می‌شود و در نتیجه طول عمر لامپ‌ها افزایش می‌یابد. در بالاست‌های با اتصال موازی، چنانچه یکی از لامپ‌ها از مدار خارج شود، سایر لامپ‌ها روشن باقی می‌مانند. در این نوع بالاست‌ها لامپ‌ها بدون جریان پیش گرم کننده و تنها با اعمال ولتاژ لحظه‌ای به یکی از دو سر لامپ، روشن می‌شوند. به همین دلیل به این نوع بالاست‌ها راه‌انداز سریع نیز می‌گویند. این کار تا حدی عمر لامپ را کاهش می‌دهد. در نتیجه در کاربردهایی که تعداد روشن و خاموش شدن لامپ در روز زیاد است استفاده آن‌ها توصیه نمی‌شود. مزایای بالاست‌های الکترونیکی باعث می‌شود استفاده از آن‌ها با وجود قیمت بالا مقرون به صرفه باشد. هنگام خرید بالاست الکترونیکی باید به شاخصه‌های مهم آن از جمله نوع راه‌اندازی، ضریب توان و مجهز بودن به مدارهای محافظ در برابر شرایط غیرعادی توجه کرد.

 

ویژگی‌های بالاست الکترونیکی

·        25 تا 40 درصد کاهش مصرف برق

·        افزایش نوردهی لامپ

·        نور پر و یکنواخت

·        وزن سبک

·        تلفات گرمایی کم‌تر

·        عدم اختلاف فاز جریان و ولتاژ ورودی

·        نصب آسان و سریع

·        قابلیت اتصال به چند لامپ

·        روشن شدن آنی

 

 

 

نظرات راجع به این مقاله

اولین  قبلی  0 ردیف  بعدی  آخر