(0) نفر 0
آشنایی با LED SMD / COB

آشنایی با LED SMD / COB


کلمه SMD مخفف Surface Mounted Device نوعی تکنولوژی ساخت محصولات الکترونیکی است که برخلاف قطعات DIP بر پایه لحیم کاری بدون استفاده از سوراخ روی بورد بنا شده است.   ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۴ فروردین

 آشنایی با LED SMD:

کلمه SMD مخفف Surface Mounted Device نوعی تکنولوژی ساخت محصولات الکترونیکی است که برخلاف قطعات DIP بر پایه لحیم کاری بدون استفاده از سوراخ روی بورد بنا شده است. این LED دارای دو پایه برای لحیم کاری به اضافه یک پد مخصوص برای انتقال حرارت، معمولاً از جنس مس با کیفیت است. در ساختار چیپ‌های SMD از سیم‌های طلایی استفاده می‌شود. وظیفه این سیم‌ها اتصال چیپ‌ها به هم و پایه‌های ورودی است.

 

SMD ها در مقایسه با چیپ‌های DIP بسیار کوچک‌تر و باقابلیت‌تر هستند وه دلیل قابلیت جایگذاری سه دیود روی یک چیپ، پیشرفت مهمی در صنعت LED محسوب می‌شوند. وقتی یک چیپ هر سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی را پشتیبانی می‌کند، می‌توان هر رنگ دلخواهی را با تنظیم سطح نور خروجی دیودهای رنگیی به دست آورد. این تکنولوژی از لحاظ ظاهری تخت است و مانند نسل قبل LED ساختار گلوله شکل ندارد که از نظر جایگذاری مزیت ویژه‌ای محسوب می‌شود. این چیپ انواع مختلف دارد. از جمله چیپ 5050، 3528، 5639 و ... که در ساخت LED نواری و یا خطی کاربردی دارند. این اعداد نشان دهنده اندازه چیپ هستند. بهره‌نوری لامپ‌های SMD حدود 50 تا 125 لومن بر وات و طول عمرشان می‌تواند تا 50 هزار ساعت باشد.

جهت مشاهده و خرید چراغ های LED SMD اینجا کلیک نمایید.

 

آشنایی با COB LED:

کلمه COB مخفف Chips On Board به معنی چیپ‌های الکترونیکی چسبیده روی بوردهای الکترونیکی هستند که به صورت واحد کنار هم قرار گرفته‌اند. در این تکنولوژی، تعدادی LED به صورت چیپ روی یک بورد به صورت فشرده سوار، و در زمان روشن شدن به شکل یک پنل روشن دیده می‌شوند. البته ایراد این فناوری حساسیت بیشتر به حرارت غیرمجاز و نیز عدم امکان تغییرات و تعویض چیپ‌های معیوب است.

 

 

جهت مشاهده و خرید چراغ هایی LED COB اینجا کلیک نمایید.

نظرات راجع به این مقاله

اولین  قبلی  0 ردیف  بعدی  آخر