(0) نفر 0
آشنایی با لایه ها و پروسه نورپردازی

آشنایی با لایه ها و پروسه نورپردازی


برای ایجاد یک محیط روشن با نور مناسب که بتواند رضایت بصری بخش عمده کاربران یک فضا را جلب کند، ویژگی‌های کمّی نظیر مقدار شدت روشنایی و ویژگی‌هایی از این قبیل در اولویت قرار می‌گیرند.   ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۴ فروردین

طراحی نورپردازی

نور در معماری دارای دو عملکرد اصلی است: از یک سو عمل «دیدن» را میسر می‌کند و از سوی دیگر «ارتباط بصری» به وجود می‌آورد. عملکرد اول بیشتر ویژگی‌های کمی، و عملکرد دوم ویژگی‌های کیفی نور را در برمی‌گیرد. برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب باید به هر دو عملکرد توجه شود.

در نورپردازی محیط‌های کار، عملکرد ‌نوع اول اهمیت بیشتری دارد. برای ایجاد یک محیط روشن با نور مناسب که بتواند رضایت بصری بخش عمده کاربران یک فضا را جلب کند، ویژگی‌های کمّی نظیر مقدار شدت روشنایی، میزان یکنواختی نور، عدم خیرگی و ویژگی‌هایی از ایین قبیل در اولویت قرار می‌گیرند.

 

در عملکرد نوع دوم، استفاده از نور به قصد ایجاد روابط صبری انجام می‌گیرد. هدف طراح خلق تأثیرات بصری است واولویت‌ها تغییر می‌کنند. در اینجا ناظران از چشم بیشتر برای «نگاه کردن»و استفاده می‌کنند تا «دیدن». این نور در محیط تفاوت ایجاد می‌کند و به عنوان وسیله‌ای برای برقراری ارتباط و انتقال اطلاعات استفاده می‌شود. هرچه چیزی یا مکانی روشن‌تر و درخشان ‌تر باشد موفقیت بیشتری در جلب توجه انسان دارد. این اصل هم برای اشیای موجود در فضا و هم برای جهت‌یابی در محیط صدق می‌کند. این روش باعث می‌شود که شخص با سرعت و دقت بیشتری با فضا ارتباط برقرار کند، مسیر خود را راحت‌تر پیدا کند و ادراک صحیح‌تری از فضایی که در آن قرار گرفته، داشته باشد.

نور می‌تواند بدون ایجاد تغییرات فیزیکی، نمود و سیمای یک محیط را عوض کند. نور نگاه را هدایت می‌کند، درک و حس را جهت می‌دهد و توجه را به جزئیات ساختاری جلب می‌کند. نور فضای بخش‌بندی شده را مرتبط، و فضاهای ویژه را برجسته می‌کند و فضای داخلی و خارجی را به هم می‌پیوند.

 

آشنایی با لایه‌های نور پردازی

اصل لایه‌بندی، چارچوبی برای فهم و دستیابی به ترکیب‌بندی‌های مناسب در طراحی روشنایی ارائه می‌کند. هر لایه از نور، وظیفه خاصی برای وشن کردن محل‌های مشخص دارد که می‌توانند برای پدید آوردن سناریوهای مختلف باهم تلفیق شوند.

لایه‌های اصلی نورپردازی عبارت‌اند از:

1ـ لایه وظیفه، 2ـ لایه محیطی، 3ـ لایه تأکیدی، 4ـ لایه تزئینی، 5ـ لایه ایمنی.

 

لایه وظیفه‌ای: این لایه وظیفه تأمین روشنایی برای کارکردهای چشمی را دارد و غالباً در جاهایی به کار می‌رود که قرار است در آن کار یا وظیفه‌ای فیزیکی ماننده راه رفتن، مطالعه، تماشای تلویزیون و ... انجام شود.

لایه محیطی: نقش نورپردازی محیطی، فراهم کردن روشنایی لازم در کل محیط است. این نور، دیدن افراد و اشیای داخل محیط را تضمین می‌کند. از ویژگی‌های آن ایجاد نور یکنواخت و کنتراست کم در فضا است.

لایه تاکیدی: ایده اصلی برای استفاده از لایه تاکیدی، جلب توجه افراد به یک شی یا عنصر معماری نورپردازی شده است که با استفاده از کنتراست درخشندگی بین سوژه‌ی و پس زمینه حاصل می‌شود.

لایه تزئینی: به طور کلی ویژگی‌های طاهری و تدثیرات بصری بیش از مقدار روشنایی در این لایه اهمیت دارد. این فرم از نور، از این نظریه نشات می‌گیرد که نور نه تنها می‌تواند توجه انسان را به جزییات جلب کند، بلکه خود آن نیز می‌تواند حاوی اطلاعاتی باشد. این نور می‌تواند سفید یا رنگی باشد.

   

پروسه طراحی نورپردازی:

با تجزیه و تحلیل و بررسی دقیق هر پروژه، تعییین کاربریی فضاها، توجه به خصوصیات کاربران و همچنین توجه به ویژگی‌های ساختاری و معماری آن فضا می‌توان راهکارهای برای روشنایی ارائه داد. پروسه طراحی نورپردازی را می‌توان به سه مرحله تقسیم کرد:

مرحله مقدماتی: ایین مرحله به طور خلاصه شامل شناخت پروژه، جکع‌آوری اطلاعات و مدارک لازم برای طراحی و در نهایت تعیین ایده اصلی طرح است. شناخت پروژه از طریق بازدید از سایت در صورت امکان، مشاهده عکسف نقشه و .... صورت می‌گیرد. شنیدن نظرات و خواسته‌های آن‌ها و تعیین بودجه از طرف کارفرما، طراح را در انتخاب ایده کلی راهنمایی می‌گند.

مرحله طراحی: این مرحله را می‌توان به دو مرحله اولیه و ثانویه تقسیم کرد. در مرحله اولیه با توجه به کاربری فضا، نیازهای روانی کاربران و جزئیات معماری، لایه‌های نورپردازی برای هر فضا تعیین می‌شوند و سپس براساس شرایط و الزامات معماری، شیوه نورپردازی موردنظر برای هر لایه در فضا انتخاب می‌شود.

در بخش ثانویه چراغ‌ها و منابع نوری انتخاب می‌شوند و یا با توجه به نیازهای پروژه اقدام به طراحی چراغ‌ها می‌شود. سپس تعداد و محل قرارگیری چراغ‌ها با توجه به نکات تأثیرگذار در کیفیت نور تعیین و درستی طرح در برنامه‌های محاسبات نوری یا مدل‌های سه بعدی بررسی می شود و تغییرات لازم داده می شود.

 

مرحله اجرا: پس از اطمینان از صحیح

 بودن طرح، نقشه‌های اجرایی برای ساخت چراغ‌ها نشان دادن محل نصب و چگونگی قرارگیری آن‌ها در مقیاس مناسب با طرح تهیه می‌شود. فهرستی از چراغ‌های به کار رفته شده همراه با لامپ‌ها و سایر و سایل جانبی برای تهیه و خرید  کالا فراهم می‌شود. توصیه می‌شود در صورت استفاده از چراغ‌های خارجی، لامپ آن‌ها نیز تهیه شود یا از موجودی آن‌ها در بازار ایران اطمینان حاصل آید. پس از خرید وسایل مورد نیاز اقدام به نصب چراغ ها شود.

نظرات راجع به این مقاله

اولین  قبلی  0 ردیف  بعدی  آخر